"Çocuk Gözüyle Müze" Konulu Örnek Kompozisyon

 

 

5 kadın 1 erkeği öldürdü!

Sessiz Dost

Yazar: Yağmur BAĞCI
Sınıf: 4/D
Konu: Çocuk Gözüyle Müze

 

DİĞER KONULARDAKİ ÖRNEK KOMPOZİSYON VE ŞİİRLER İÇİN TIKLAYINIZ.
(Aşağıda okuyacağınız kompozisyon, 2014 yılında Ankara Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezince düzenlenen "Çocuk Gözüyle Müze" konulu kompozisyon yarışmasında Ankara ikincisi olmuştur.)
SESSİZ DOST

      Müze bana geçmişi hatırlatıyor. Görmediğim yaşamı bana gösteriyor. Müzeler bilmediklerimi gezerek, eğlenerek öğretiyor.

       Her gezdiğim müzede yeni bilgiler öğreniyorum hiç yorulmadan, bilgileri aklımın çekmecelerine yerleştiriyorum. Ezber yaparak öğrenemediğim bilgileri  hemencik  öğreniyorum. Bilgileri internetten de öğrenebilirim ama bilgisayarda gördüğüm şeyler kalıcı olmuyor. Hem bilgisayar yaydığı radyasyonla sağlığımı bozuyor. Müze gezmenin ise sağlığımıza hiç zararı yok.

        Müzeleri gezerken not tutmaya bayılıyorum. Özenle açtığım sayfaya dikkatimi çeken bilgileri yazıyorum. Defterimin adını da  “Yağmur’un Müze Bilgileri” koydum. Gece yatarken okumak bana keyif veriyor. Sonra öğrendiğim bilgilerden kendimi yazılı yapıyorum. Kısacası yeni bilgiler öğrenmeyi seviyorum.

        Müze gezilerine babam daha çok tatillerde götürüyor. Babam da gezerken beni ayrıca bilgilendiriyor. Gezerken eski giysilerin kokusunu almak hoşuma gidiyor.

        Benim gözümde müze bir hayat kaynağı, tarihin anlatıcısı, müze bir eğitim aracı, hiç sevmediğim şeyleri öğreten bir öğretmen. Bir de müze gelecekte benim hangi mesleği yapacağımı kulağıma sessizce söyleyen bir dost.