"Enerji Verimliliği" Konulu Örnek Öyküler

 

 

 
1
2
3
4
5
6
7
 
   

Enver ve Ailesi

Yazar:
Sınıf:
Konu: "Enerji Verimliliği" Konulu Öykü Yazma

 

DİĞER KONULARDAKİ ÖRNEK KOMPOZİSYON VE ŞİİRLER İÇİN TIKLAYINIZ.
(Aşağıda okuyacağınız kompozisyon 2011 yılında Ankara-Yenimahalle üçüncüsü olmuştur.)

ENVER VE AİLESİ

Enver ÖZTÜRK; ilköğretim 7. sınıfa giden, derslerinde başarılı, arkadaşlarıyla iyi geçinen bir öğrenciydi. Yedi yaşında bir kardeşi vardı, kardeşinin adı Kuzey idi. Orta yaşlarda Haluk adında bir babası vardı. Ve Enver’in çok sevdiği Aynur adında bir annesi vardı. Enver derslerinde başarılı, arkadaşlarıyla iyi geçinen bir çocuktu. Kardeşi Kuzey ise Enver’in tam tersine daha ilköğretim 1. sınıf öğrencisi olmasına rağmen derslerini ve okulu sevmeyen fakat öğretmenlerine, arkadaşlarına ve ailelerine karşı saygılı bir çocuktu. Evin babası olan Haluk, bilgisayar mühendisi idi. Anne Aynur ise ev hanımıydı.

            Enver siyah kısa saçlı, yeşil gözlü yakışıklı bir çocuktu. Kuzey sarı saçlı, mavi gözlü idi. Herhâlde anne ve babalarına çekmişler ki, Haluk Bey sarı saçlı yeşil gözlü, Aynur Hanım ise uzun sarı saçlı mavi gözlü çok güzel bir bayandı. İşte, “Öztürk” ailesi böyle bir aileydi. Evlerinde kavga olmayan, birbirleri ile iyi geçinen bir aileydi…

            Bir akşam Enver okuldan eve geliyordu. Posta kutularına baktı ve içindeki kâğıdı eline alıp merdivenlerden yukarı doğru çıkmaya başladı. Eve girdi çantasını koydu, ellerini yıkadı ve sofraya geçti. Elindeki kâğıdı babasına veren Enver babasına bunu posta kutularından aldığını söyledi ve ekledi herhâlde bu elektrik faturası dedi babasına. Babası kâğıda baktı ve şok oldu. 150 TL elektrik faturası gelmişti. 4 kişilik aile için bu fiyat bir elektrik faturası için çoktu.

            Aradan bir gün geçmişti, Haluk Bey tasarruf yapmaya karar vermişti. Bütün aile bireylerini çağırdı ve anlatmaya başladı. Ben biraz araştırdım ve fazla gelen faturalarımızı nasıl en az fiyata indireceğimizi buldum, dedi. Evimizdeki bütün lambaları enerji tasarruflu lambalar yapacağız, bulaşıkları elde değil, bulaşık makinesinde yıkayacağız, sadece bununla kalmayıp bulaşık, çamaşır makinelerini ve buzdolabını A sınıfı enerji tasarruflu makineler ile değiştireceğiz, dedi. Gereksiz olan ışıkları kapatacağız, boşa akan suyu kapatacağız. Duş alırken sıcak su gelene kadar harcadığımız suyu bir kovaya koyacağız ve bu kovadaki suyu anneniz temizlik yaparken kullanacak, dedi. Siz de kendi bulduğunuz yöntemlerle enerji tasarrufu yapın, bunun hem bize hem de ülkemizi faydası olacak diyerek konuşmasını bitirdi.

            O gece herkes Haluk Bey’in söylediklerini düşünüyordu. Enver okula gitmişti. Dersin konusu “Enerji Verimliliği” idi. Öğretmeninin ve arkadaşlarının dediklerini dikkatlice dinleyen Enver bunları ailesine anlatmayı planlıyordu. Eve geldi ve yemekte iken babasına, annesine ve kardeşine enerji tasarrufu ile ilgili bilgiler vereceğini söyledi. Herkes merakla Enver’in diyeceklerini düşünüyordu.

Enver şöyle başladı söze:

-Dün babam söylemişti elektrik ve su faturasından nasıl tasarruf etmemiz gerektiğini fakat enerji tasarrufu yapmak için birkaç şey daha bilmeniz lazım. Evimizin ısı yalıtımını yapmalıyız. Biraz fazla para harcayacağız ama bir, iki yıl içerisinde bu harcadığımız paranın değerinde ısı yalıtımı yapmış olacağız. Ve bu yıllarca böyle olursa bayağı tasarruf yapmış olacağız. Tek camlı pencerelerimizi çift camlı pencere yapacağız, pencere ve kapı kenarlarında hava sızıntısını önlemek için pencere bandı ve süngeri kullanacağız. Hava sızıntısı olan yerleri bulmanın pratik bir yöntemi var. Bir mumu camların ve kapıların kenarlarında dolaştıracağız, mumun dalgalanması sonucunda nerede sızıntı olduğunu rahatça anlayabiliriz, dedi.

Haluk Bey karısı Aynur Hanım’ı ütü yaparken gördü. Bir yandan ütü yapıyordu bir yandan da televizyon izliyordu, Haluk Bey karısına bunun doğru olmadığını anlattı. Enver kardeşi Kuzey’in dişini fırçalarken suyu açık bıraktığını görüp onu uyardı ve bu yaptığı davranışın doğru olmadığını söyledi. Haluk Bey’in kendi arabası vardı fakat toplu taşıma araçlarına binerek daha az para harcayacağını ve trafiğe yardım edeceğini düşündü.

Evdeki herkes enerji tasarrufu yapmaya çalışıyordu. Ve birkaç ay sonunda eve gelen faturalardan vb. şeylerden %80 tasarruf yaptıklarını gördüler. Artık “Öztürk” ailesi de enerji tasarrufu yapan bir aileydi.