"Enerji Verimliliği" Konulu Örnek Öyküler

 

 

 
1
2
3
4
5
6
7
 
   
5 kadın 1 erkeği öldürdü!

Yeter Artık, Enerjiyi Verimli Kullanın!

Yazar: Aslı DAĞDEVİREN
Sınıf: 7/B Konu: "Enerji Verimliliği" Konulu Öykü Yazma

 

DİĞER KONULARDAKİ ÖRNEK KOMPOZİSYON VE ŞİİRLER İÇİN TIKLAYINIZ.

YETER ARTIK, ENERJİYİ VERİMLİ KULLANIN!

 Sıcak bir yaz günüydü. Ali adında çok yakışıklı ve akıllı bir çocuk vardı. Esmer, siyah saçlı, kahverengi gözleri ile çok akıllı bir çocuktu. Annesini üzmeyen ve de derslerinde çok başarılı olan bir çocuktur. Hiç yaramazlık yapmayıp dersi derste dinleyim öğrenen öğretmenini her zaman mutlu eden bir çocuktu.

Ali’nin annesi bulaşık yıkıyordu. Ablası duş alıyordu.  Babası da işteydi. Ali, ödevlerini bitirip annesinin yanına gitti. Annesinin bulaşığı elde yıkadığını görünce annesine:

—Anneciğim, bulaşıkları elde yıkamamalısın.

—Oğlum bir şey olmaz

—Anne, bulaşıkları elde yıkayarak suyu boşa akıtıyorsun. Bulaşık makinesinde yıkasan hem tasarruflu olacak hem de ellerin uyuşmayacak.
— Tamam, oğlum çok doğru söylüyorsun ama bizim bulaşık makinemiz yok. Olsa bende niye ellerimle yıkayayım ki.

—O zaman ben bugün babamla konuşacağım. Bir bulaşık makinesi alsın. Bu hem senin için hem de ev bütçesine katkı sağlasın.

Sonra annesinden izin alıp televizyon izlemeye gitti. Televizyonda bir haber kanalını açtı ve o kanalda enerji tasarrufundan bahsediyordu. Banyodan da şakır şakır su sesi geliyordu. Ablası suyu sonuna kadar açmıştı. Ali banyonun kapısının önüne gidip ablasına seslendi.

—Abla lütfen ihtiyacından fazla su harcama!

—Ali lütfen git biraz banyo keyfi yapacağım.

—Abla tamam yap ama su çok akıyor. Hem ben sesinden rahatsız oluyorum hem de su boşuna akıyor. Hiç tasarruf yapmıyorsun.

—Galiba haklısın Ali. Neyse suyu kapatayım birazdan çıkarım ben.

— Tamam abla, dedi ve televizyon odasına gitti. Televizyonu açıp çizgi film izlemeye başladı. Banyodan yine garip garip sesler gelmeye başladı. Bu saç kurutma makinesinin sesiydi. Ablası saçlarını kurutuyordu. Ali yine ablasının yanına gitti.

—Abla müsait misin?

—Gel Ali.

—Abla saçlarını kurutmamalısın. Saç kurutma makinesi saç diplerine zarar veriyormuş.

Hava çok sıcak... Elektrik tasarrufu yapsan... Sağlığın için de iyi olur.

—Aslında doğru söylüyorsun Aliciğim, diyerek aynısını uyguladı. Akşam oldu. Babam eve geldi. Annem sofrayı hazırlıyordu. Ablam da anneme yardım ediyordu. Ben de babama bugün

Okulda neler yaptığımızı anlatıyordum. Sofra kuruldu. Herkes sofraya oturdu. Ben biraz geçtikten sonra bulaşık makinesi hakkında konuşacaktım. Konuyu açtım.

—Babacığım, bir şey söyleyebilir miyim?

—Tabiî ki söyleyebilirsin oğlum.

—Bugün ödevlerimi yaptıktan sonra annemin yanına gittim. Televizyon izleyebilmek için izin almaya. Bir de ne göreyim. Annem bulaşıkları elleriyle yıkıyor. Hem su tasarrufu için bulaşık makinesi almamız gerekiyor.

—Tamam oğlum alalım.

—Babacığım bunu kendim için istemiyorum. Hem tasarruf hem de annemin yorulmaması için istiyorum.

—Alacağım oğlum. Ben de zaten düşünüyordum.

Annesi,

—Hazır konu açılmışken ben de bir şeyler söyleyeceğim.

—Söyle canım.

—Çamaşır makinesi bozuldu. Artık çamaşırları yıkamıyor.

—Yeni bir tane alalım hayatım.

—Canım ben bugün akşam haberlerinde gördüm. Büyük bir firma tarafından bir kampanya düzenlenmiş. Bizimkide zaten o firmanın makinesiydi. Oradan alınan makineler bir süre sonra bozulursa veya herhangi bir şey olursa makineyi götürüp yeni bir tane alabiliyoruz.

Hem de %50 indirimli alıyoruz.

—Tamam canım. Çok güzel bir fikir… Hemen yarın gidip alalım.

—Tamam canım. Ben de öyle düşünüyordum zaten.

    Annem ve babam gidip aldılar. Artık annem bulaşıkları elde yıkamıyor ve su tasarrufu yapıyoruz. Ablam ise çok dikkat ediyor. Boşa su harcamıyor, ışıkları açık bırakmıyor. Artık Çok mutluyum ben. Sadece ben değil hepimiz çok mutluyuz. Hayatımız artık bu şekilde her şeyden tasarruf yaparak geçiyor.