"Kan Bağışı, Can Bağışı" Konulu Örnek Kompozisyon

 

 

 
1
2
3
4
           
5 kadın 1 erkeği öldürdü!

Kan Bağışı, Can Bağışı

Yazar: Ezgi ÖZDEMİR
Sınıf: 6/A
Konu: Kan Bağışı, Can Bağışı

 

DİĞER KONULARDAKİ ÖRNEK KOMPOZİSYON VE ŞİİRLER İÇİN TIKLAYINIZ.
(Aşağıda okuyacağınız kompozisyon, 2014 yılında Türk Kızılayı ve Halide Edip Anadolu Sağlık Meslek Lisesince düzenlenen kompozisyon yarışmasında Yenimahalle ikincisi olmuştur.)
KAN BAĞIŞI, CAN BAĞIŞI

Biz insanlar biyolojik varlıklarız. Organlarımız, sinirlerimiz ve kemiklerimiz vücut bütünlüğümüzü oluşturarak yaşantımızı sürdürmemizi sağlar. Ancak maalesef ki bazen bu bütünlüğü bozan kazalar ve hastalıklar da yaşayabiliyoruz. Çoğu zaman ilaçlarla iyileşebiliyoruz. Ancak ilaçların yetersiz kaldığı, daha önemli ve daha büyük sorunlar da yaşamamız söz konusu olabiliyor. Öyle ki diğer insanlardan alınan organlara ve kana ihtiyaç duyabiliyoruz. Elbette ki sağlığımız için vücudumuzdaki her hücrenin ayrı ayrı önemi var. Ancak damarlarımız kanalıyla vücudumuzun her yerini dolaşan kanımız var ki ona ayrıca değinmemiz gerekir.

Kan, hayatımızı sürdürmemizi sağlayan, organlarımıza oksijen ve besin taşıyan çok önemli bir yaşam kaynağıdır. Herhangi bir kaza sonucu kan kaybına uğrarsak süratle yerine konulması gerekir ve bunun kaynağı sadece ve sadece insanlardır. Yani biz insanlar gerekli sağlık şartlarını taşıyorsak kan bağışında bulunup ihtiyacı olan insanları hayata döndürebiliriz.

Ülkemizde Kızılay başta olmak üzere birtakım sağlık kuruluşları kan bağışının önemini anlatan duyurular yapmakta, kampanyalar düzenleyerek insanları duyarlı olmaya çağırmaktadırlar. Düşünün ki bu hayati sıvıya ihtiyaç duyan veya duyabilecek milyonlarca insan var.

Kazalar ve hastalıklar meydana gelmeden yeterli miktarda kanın sağlık kuruluşlarında bulundurulması zorunludur. Bu amaçlarla oluşturulan kan bankaları ülkemizde de mevcuttur. Buna ihtiyaç duyabilecek olan yakınlarımız, ailemizden birileri, sevdiklerimiz ve hatta kendimiz bile olabiliriz. Çok ciddiye almadığımız, vakit ayırmak istemediğimiz bir kan anonsu bir gün bizim için ve sevdiklerimiz içinde radyolardan, televizyonlardan duyurulabilir. Biz duyarlı olmazsak telafisi mümkün olmayan kayıplar ve acılar yaşanabilir. Çünkü bağışladığımız sadece kan değil, aynı zamanda can da olabilmektedir.

Bir insanı hayata kazandırmak kadar mutluluk ve gurur verici başka bir olay olabilir mi? Küçük bir çocuk, bir anne, bir baba, genç bir insan, bir asker, bir polis, bir bilim adamı, bir sanatçı, özet olarak herhangi bir insan bizim yardımımız ve bağışımızla hayatına devam edebilir. Bu büyük mutluluğu yaşatmak aslında o kadar kolay ki...

Kısa bir zamanımızı ayırarak gideceğimiz bir sağlık kuruluşu, bir kan bankası bize bu konuda yardımcı olacaktır. Onlara vereceğimiz doğru bilgiler ve yapılan küçük testler karşılığında bağışçı olabiliriz. Hem şu da bilimsel bir gerçek ki kan bağışlamak, bağışlayan insan için de faydalı bir işlemdir. Kanımızın kendisini yenilemesine imkân veren sağlıklı bir olaydır.

Eğer uygun sağlık durumuna ve yasal şartlara sahipsek kan bağışlamaktan kaçınmamalıyız. Çevremizdeki insanların duyarlılıklarını artırıcı çalışmalar yapmalı bu konuda uğraş veren sağlık kuruluşlarına yardımcı olmalıyız. Söz konusu olanın insan hayatı olduğunu aklımızdan çıkarmadan elimizden geleni yapmalı, daha ihtiyaç ortaya çıkmadan tedbirlerin alınmasına katkı sağlamalıyız. Her insan değerlidir ve bir insanın hayatını kurtarmak tüm insanlığı kurtarmakla eşdeğerdir. Bunu aklımızdan hiç çıkarmamalıyız.