"Madalyalı Kahraman Şehir" Konulu Örnek Kompozisyon

 

 

DİĞER KONULARDAKİ ÖRNEK KOMPOZİSYON VE ŞİİRLER İÇİN TIKLAYINIZ.

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
 
11
 
   
   
   
   
   
   
   
   

BİN EMEK BİN ÖMÜR

            Ayaklarında çarıksız, bir an bile kendilerini düşünmeden savaşa giden,  Türk’ün destanını yazan Ahmetler, Mehmetler… Çocuklarının canlarını hiçe sayarak vatan uğruna kan dökülmesine izin veren analar… Daha kundaktayken babasının arkasından gözyaşı döken Aliler, Ayşeler, Fatmalar…

Aslında hepsi farkında çocuklarının, babalarının, kocalarının gidipte dönemeyeceğinin. Ama vatan uğruna babasız, evlatsız, kocasız kalmaya göz yumdular. Çünkü söz konusu olan vatan toprağımız Maraş’tı. Ve bu fedakârlıklar kazandırdı bize Maraş’ı.

Sütçü İmam gibi onlarcasının emeğidir, onlarcasının fedakârlığıdır Maraş. Her karış toprağı milyonlarca insanın al kanıyla ıslanmıştır. Bastığımız her toprak parçası bir kadının kocasız kalışının, bir çocuğunun babasız haykırışının, bir ananın evlatsız bağırışının nakış gibi işlendiği destandır Maraş.

            Biz uğraşırken Maraş’ı tekrar kazanmak için o da direnmiş düşmanın eline gitmemek için. Türk’ündü ve Türk’ün olacaktı. Bunun farkındaydı.

            Bazı şeyleri kazanmak büyük fedakârlıklar isterdi. Türk kazanmak için elinden gelen her şeyi yapardı ve yaptı da. Hele kazanacağı vatan toprakları ise ölümden gayrı bir yol yoktu. Gerekirse vatanın her karış toprağı al kanımızla ıslanır ama bu toprakları ve Maraş’ı başkalarına yar etmeyiz.

            Emek olmadan yemek olmazmış derler Maraş içinde elimizden gelen her şeyi yaptık, büyük emekler sarf ettik ve bugün bizim elimizde Türk’ün Türklük destanı yazdığı bu kutsal toprak.

SEDA OKÇU

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
 
11